۱۰ شهر دانشگاهی برتر جهان در سال ۲۰۱۴

رای دانشجو بودن کدام شهر دنیا بهترین است؟ این سئوالی است که پاسخ آن به عوامل بسیاری بستگی دارد. موسسه آموزش عالی هر سال ۱۰ شهر برتر دانشگاهی در جهان را با توجه به عواملی از جمله هزینه زندگی، مطلوبیت، استانداردهای علمی و چشم انداز شغلی انتخاب می‌کند. لیستی که در ادامه می‌آید بهترین شهرهای دانشگاهی جهان را در سال ۲۰۱۴ از یک تا ۱۰ برشمرده و توضیحات مختصری از هر شهر برای آَشنایی شما داده است.

  1. پاریس ، فرانسه

1

«تحصیل در پاریس مانند تولد در این شهر است» این جمله معروف ویکتور هوگو هنوز پس از گذشت سال‌ها نیز صدق می‌کند. پاریس توانست در سال ۲۰۱۴ عنوان بهترین شهر دانشگاهی جهان را از آن خود کند. این شهر با داشتن دانشگاه‌های مطرح محیط علمی بسیار خوبی را برای دانشجویان فراهم کرده است و همین دلیلی برای انتخاب پاریس به عنوان اولین شهر دانشگاهی جهان برای دومین سال پیاپی است.

 

  1. ملبورن، استرالیا

2

ملبورن که سال گذشته عنوان ۵ شهر دانشگاهی جهان را با خود یدک می‌کشید امسال توانست با ۳ پله ترقی دوم شود. این جهش به خاطر درخشش علمی دانشجویان این شهر است و همچنین وجود دو شهر استرالیا در این لیست از اهمیت این کشور در عرصه جهانی علم خبر می‌دهد.

 

  1. لندن، انگلستان

3

«هنگامی که یک مرد از لندن خسته است، در واقع او از زندگی خسته است» ساموئل جانسون این جمله را در وصف سومین شهر دانشگاهی سال ۲۰۱۴ جهان گفته است. رتبه علمی دانشگاه‌های لندن به قدری درخشان است که نیازی با تاکید ندارد اما اگر واقع بین باشید دانشجویان خسته بسیاری را در این شهر در حال نوشتن پایان نامه‌هایشان خواهید دید. جایگاه لندن در لیست شهرهای دانشگاهی جهان یک پله از پارسال سقوط داشته و علت آن هم هزینه‌های بالای زندگی در این شهر است.

 

  1. سیدنی، استرالیا

4

باز لورمان در مورد سیدنی گفته است:«اگر پاریس شهر چراغ‌هاست، سیدنی شهر آتش بازی است» سیدنی شهر ارزانی نیست اما در زمینه مطلوبیت و سطح علمی توانسته خیلی خوب بدرخشد. کادر دانشگاه‌های سیدنی جزو بهترین اساتید جهان هستند و کتابخانه‌ و فضای علمی هم در این شهر به وفور یافت می‌شود.

 

  1. هنگ کنگ

5

هنگ کنگ شهر آسمان خراش‌هاست و با داشتن ۲۴ پارک حتی از دیزنی لند هم جلو زده است. نام هنگ کنگ چندین سال است که در لیست ده شهر دانشگاهی برتر جهان قرار دارد و این شهر همیشه در بین تمام شهرهای آسیا رتبه اول را از آن خود کرده است. هنگ کنگ بالاترین رتبه مطلوبیت را در شهرهای دانشگاهی از آن خود کرده است.

 

  1. بوستون، ایالات متحده آمریکا

6

بوستون امتیاز بسیار بالایی در چشم انداز شغلی پس از تحصیل را از آن خود کرده است و مجاورت با دانشگاه‌های برتری چون هاروارد و موسسه تکنولوژی ماساچوست دلیلی برای برتری این شهر است. بوستون گرچه سال‌ها پیش آوازه خوبی در بین دانشجویان نداشت اما این روزها نامش در اکثر لیست‌های دانشگاهی می درخشد.

 

  1. توکیو، ژاپن

7

توکیو پر جمعیت‌ترین شهر جهان است و با بیش از ۱۳ میلیون جمعیت یک شهر بسیار پر ازدحام و شلوغ است. با این وجود این شهر توانسته از پارسال تا امسال ۱۰ رتبه ترقی کند و از لحاظ شهر دانشگاهی به جایگاه بسیار مطلوبی دست یابد.

 

  1. مونترال، کانادا

8

گاهی اوقات گفته می‌شود مونترال ادغام دوشهر در یک شهر است و این جمله اشاره به ۱۹ مایل تونل زیر زمینی و زندگی در زیر زمین دارد. سینما‌هاف کافه‌ها، مراکز خرید گرچه جاذبه‌های توریستی شهر است اما برای دانشجویان هم می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد. دانشگاه‌های این شهر از لحاظ علمی در تمام دنیا می‌درخشند.

 

  1. تورنتو، کانادا

9

کانادایی‌ها رغبت بیشتری به تحصیل در تورنتو دارند و این شاید به خاطر شرایط آب و هوایی مساعدتر این شهر به نسبت مونترال باشد. تورنتو هم در بین معیارهای علمیف مطلوبیت و شرایط کاری توانست در سال ۲۰۱۴ بدرخشد گرچه نتوانست رتبه مونترال را به دست بیاورد اما رقابت سنگینی بین این دو شهر کانادایی برقرار است.

۱۰- سئول، کره جنوبی

10

شاید اکثر مردم دنیا سئول را با خواننده مشهورش «گانگنام» بشناسند اما این شهر از لحاظ دانشگاهی و علمی یکی از بهترین شهرهای دنیاست. سئول یک شهر مدرن به تمام معناست و ثروتمندان بسیاری در آن با بالاترین استانداردها مشغول به زندگی هستند. دانشجویان هر ساله از اقصی نقاط دنیا به سئول می‌آیند تا در دانشگاه‌های این شهر مشغول به تحصیل شوند.