خداخافظی نوکیا از دنیای موبایل!

زمانی که مایکروسافت بخش موبایل نوکیا را خرید هیچ کس نمی دانست در آخر چه می شود. حداقل تا همین چند وقت پیش بود که مایکروسافت از نام نوکیا بر روی گوشی های خود استفاده می کرد. آن لومیا ها تنها اسم نوکیا را یدک می کشیدند اما برای طرفداران نوکیا نوعی دلگرمی محسوب می شدند.نوکیا در حال حاضر در میان ۱۰۰ برند برتر جهان در رده ی ۹۸ قرار دارد. نوکیا با سالها پادشاهی در بخش تلفن های هوشمند سود عظیم و سرمایه ی عظیمی را برای خود بدست آورده است. مدیر عامل نوکیا در گفت و گوی اخیر خود با اعلام عدم برنامه ای برای بازگشت نوکیا به دنیای تلفن های همراه موضع خود را روشن ساخت. با توجه به قرار دادی که میان نوکیا و مایکروسافت بسته شده است، نوکیا حق بازگشت به دنیای تلفن همراه تا سه ماهه ی چهارم سال ۲۰۱۶ ندارد و همچنین نوکیا با فروش اکثر پتنت های خود، اکنون ایده و به اصطلاح منابع خلاقیتی کافی را ندارد تا بتواند دوباره وارد دنیای تلفن های هوشمند گردد؛ پس نوکیا باید از صفر شروع کند که کار را برای نوکیا دو چندان می کند. Rajeev Suri همچنین اعلام کرده است نوکیا تمام تلاش خود را بر روی شبکه های NetWork  Here map می کند تا آنها را به سرعت گسترش دهد. این بخش ها تاکنون سود عظیمی برای نوکیا به همراه داشته است.Here بعد از سیمبین، بر روی سیستم عامل های موبایلی ویندوزفون استفاده می شده است و می شود. همچنین یاهو نیز از این نقشه های نوکیا استفاده می کند.

به گفته ی مدیر عامل نوکیا یکی از قوی ترین بخش های نوکیا ، شبکه ی Network است که با تجهیزات و علمی که نوکیا در دست دارد می تواند در کنار کمک به رشد تکنولوژی در این زمینه، سودی هنگفتی را نصیب نوکیا سازد.

1

 

اینکه نوکیا به عرصه ی خرید و فروش برگردد در برنامه ی کاری نوکیا قرار دارد. آنها (نوکیا) مجور های لازم را برای ورود به بخش های کسب و کار و ارتباط مستقیم با مشتریان را اخذ کرده اند. البته آقای Rajeev Suri در ادامه ی صحبت هایش به این نکته اشاره کرده است اینکه کمپانی نوکیا صرفا با نام نوکیا به عرصه ی دیوایس های هوشمند برگردد، کمی عجیب بنظر می رسد. نوکیا کار خود را در بخش هایی نظیر دوربین های دیجیتالی و محصولات خاص در دنیای تکنولوژی و همچنین خدمات و محصولاتی منحصر به فرد در دنیای تلفن های هوشمند ادامه می دهد.

نوکیا براحتی می تواند به دنیای تلفن های هوشمند برگردد اما تلاش این شرکت، کار بر روی پروژه هایی است که در آنها بسیار قدرت دارد.