رونمایی منشور حقوق و تکالیف دانشجو و معلمان دانشگاه فرهنگیان

سرپرست دانشگاه فرهنگیان گفت:‌ منشور حقوق دانشجومعلمان با محوریت دانشجو به رشته تحریر درآمده است و دربردارنده حقوق و تکالیف دانشجویان است.

 محمود مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان در اختتامیه اولین همایش باشگاه مجازی دانشجومعلمان پژوهشگر سراسر کشور که در مجتمع فرهنگی-هنری آدینه برگزار شد، ضمن تبریک ایام الله فجر و سی و ششمین بهار آزادی ملت ایران، خطاب به دانشجومعلمان گفت: شما می توانید به دلیل جایگاه و شانی که با بصریت انتخاب کرده‌اید، نقش عاملان اصلی بقای انقلاب اسلامی را ایفا کنید.

وی افزود: شما باید پاسدار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی باشید و در صف مقدم صیانت از این شعار عمیق و مهم انقلابی قرار بگیرید؛ همچنین سرلوحه کار ما نیز باید تلاش در جهت تحقق این شعار ارزشمند باشد.

 

 

 

سرپرست دانشگاه فرهنگیان به خاطره‌ای از تجربه شخصی خود در دوران انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: در دوران انقلاب در خارج از کشور تحصیل می کردم، در آن زمان در انجمن اسلامی دانشجویان عضویت داشتم. تشکلی که در سایه فعالیت‌های دینی و اجتماعی، حس دور بودن از وطن و سهیم بودن در پیروزی انقلاب را برای ما جبران می‌کرد.

وی ادامه داد: فعالیت ما در این انجمن بی تاثیر نبود؛ بسیاری از اعضای این انجمن پس از اتمام تحصیل به ایران بازگشتند و در مسولیت‌های مهم و خطیر قرار گرفتند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: به عنوان نسل اولی انقلاب و براساس تجربه شخصی خودم به شما توصیه می‌کنم که اجازه ندهید، کار و فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی شما فدای فعالیت‌های علمی و پژوهشی شود و بالعکس. ما برای تحقق اهداف انقلاب نیازمند این هستیم که نسل جدید و شما که واسطه تربیت نسل آینده هستید، به هر دو سلاح “علم” و “کنش آوری سیاسی و اجتماعی” مسلح شوید.

 

 

 

مهرمحمدی در ادامه به منشور حقوق دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: آنچه که به عنوان منشور حقوق دانشجویی در جلسه امشب رونمایی شد، یکی از مهمترین اسناد دانشگاه به حساب می آید که با محوریت عنصر دانشجو به رشته تحریر درآمده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این منشور چند نکته مهم وجود دارد؛ نکته نخست اینکه دربردارنده “حقوق و تکالیف” شما دانشجویان است. ما می توانستیم تنها به حقوق بسنده کنیم اما آن را با تکالیف همراه کردیم که پیام بهتری به همراه داشته باشد.

مهرمحمدی اظهار داشت: نکته دوم اینکه این منشور مبلغ، مروج و متضمن بلوغ انسانی است و یک سویه نیست. این منشور ۱۷ بند حقوق و ۱۳ بند تکلیف دارد که به این معناست که شما بیشتر حق دارید و ما باید بیشتر پاسخگوی مطالبات باشیم.

 

 

 

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با بیان این مطلب که منشور حقوق دانشجومعلمان مطابق با شرایط دانشگاه و دانشجویان خاص آن به تحریر درآمده است، افزود: نکته سوم، جامعیت منشور است و ما در این راستا برای تنظیم و تدوین آن حتی با دانشجومعلمان نیزمشورت کرده ایم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دانشگاه فرهنگیان در راستای هم خوانی مدیران دانشگاه ها و پردیس ها با بندهای این منشور عزم خود را جزم کرده است. امیدوارم شما به عنوان دانشجویان کمک کنید تا بندهای این منشور به خوبی رعایت شود و حتی به مدیران واحدهای خود بندهای آن را یادآوری کنید.

مهرمحمدی در ادامه تاکید کرد که خود بنده و نه این سند به هیچ وجه به به دنبال یک نوع زورآزمایی و خط و خط کشی در میان مدیران دانشگاهی و دانشجومعلمان نیست.

 

 

 

وی در ادامه یادآور شد: دانشگاه فرهنگیان برای پژوهش دانشجویی جایگاه ویژه ای قائل است.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان در ادامه سخنان خود بر تربیت معلمان پژوهنده در دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد و گفت:  برنامه دانشگاه فرهنگیان که رسالت خودش را تربیت معلم پژوهنده و فکور با ابرشایستگی قرار داده، محفوظ است اما تاکید دانشگاه بر رشد شخصیتی معلمان پژوهنده است.

مهرمحمدی با تاکید بر اینکه دانشگاه فرهنگیان باید “پژوهش های دسیپلینی” را در دستور کار خود قرار دهد، اظهار داشت:  این همایش برای این است که نشان دهیم برای پژوهش دانشجویی به چنین مولفه هایی نیاز داریم.

شایان ذکر است؛ در این مراسم از “منشور حقوق و تکالیف دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان”رونمایی و متن کامل در حضور دانشجومعلمان قرائت شد.